wtorek, 23 marzec 2021 12:31

Dokumenty. Próby sprawnościowe. Rekrutacja. Terminy.

Rok szkolny choć w pandemii i ze wzmożonym poczuciem frustracji, płynie jakby leniwie, bo uczniów nie ma w szkole. Swoja drogą, to, że szkoła może istnieć bez uczniów, dotychczas było nie do wyobrażenia i oto stało się… Taka refleksja na tematy, na które nie mamy wpływu, a teraz warto zająć się tym co możemy zrobić.

Dokumenty. Próby sprawnościowe. Rekrutacja. Terminy.

W czerwcu skończy szkolę podstawową kolejny rocznik, któremu przyjdzie zdecydować co dalej.

Jeśli choć trochę myślisz o wojsku lub jakimkolwiek innym mundurze albo jeśli po prostu ładnie ci w moro, albo jeszcze lepiej - masz taki plan, żeby w życiu zrobić coś nieoczywistego, coś co pokaże ci kawałek innego świata i w dodatku jesteś w miarę świadomym młodym człowiekiem, to zapraszamy Cię do nas.

Dlaczego w miarę świadomym? (bo dlaczego młodym, to nie będę tłumaczyć)

Świat wokół nas dostarcza wrażeń i pokus. Buduje barykady i każe omijać przeszkody. Mówi „sprawdzam” Twoim wartościom i Twojemu charakterowi. Jeśli masz w sobie potencjał, żeby to dostrzec, nie płynąć jedynie z prądem, nie zwalniać się z odpowiedzialności i nie narzekać na wszystko lecz coś w tym świecie zmieniać, to jesteś świadomy. Siebie, otoczenia. Zapraszamy przyjdź do nas; do szkoły o pięknej nazwie – Liceum Ogólnokształcące Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej i zróbmy to razem.

A teraz konkret kiedy i jak składać dokumenty.

Nie prowadzimy rekrutacji elektronicznej, wnioski przyjmujemy tylko w formie papierowej, a początek rekrutacji to 17 dzień maja.

Chętni do klasy cywilnej między 17 maja a 21 czerwca powinni dostarczyć do szkoły wniosek, potem świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenia z egzaminu po szkole podstawowej oraz wszelkie wymagane zaświadczenia. I … czekać na wyniki rekrutacji.

Kandydaci do oddziału przygotowania wojskowego czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkoły mają krótszy. Mianowicie tzw. podania od tych uczniów przyjmujemy między 17 a 31 maja tego roku.

Dlaczego? Bo ci chętni po drodze do przyjęcia muszą jeszcze przejść próby sprawności fizycznej.

Jeśli chcecie uczyć się w naszej szkole w klasie cywilnej (bo nie interesuje Was mundur), to wystarczy jak złożycie właściwy wniosek i dołączycie świadectwo oraz zaświadczenie z egzaminu.

Gdzie pobrać wniosek? Na głównej stronie szkoły, na której obecnie to czytacie – u góry wśród zakładek jest taka o tytule – REKRUTACJA. Tam są wszystkie dostępne wnioski. Wybierzcie właściwy, wydrukujcie i prześlijcie skanem, pocztą, dostarczcie osobiście do szkoły. Wybór formy dostarczenia należy do Was.

Jeśli interesuje Was mundur i chcecie chodzić do klasy wojskowejoprócz wniosku, świadectwa i zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty powinniście jeszcze (może to być później) dostarczyć zaświadczenie od lekarza rodzinnego (też jest dostępne w zakładce Rekrutacja). Zobowiązani jesteście także przyjechać na testy sprawnościowe oraz psychologiczne (zostaną zorganizowane w jednym dniu).

Wszyscy kandydaci do klas kadeckich, bez różnicy czy staną się uczniami oddziału przygotowania wojskowego czy klasy wojskowej wypełniają ten sam druk. Zapraszam Was do oglądania filmów i filmików o szkole nagranych przez uczniów lub nauczycieli. Przynajmniej dziesięć krąży ich w Internecie. Z nich dowiecie się najwięcej o naszym życiu.

Możecie także pisać maile lub dzwonić do szkoły. Na wszystkie pytania odpowiem także podczas dnia otwartego, który planujemy w drugą sobotę po Wielkanocy, czyli 17 kwietnia. Początek o godzinie 10-tej.

Teraz taki „short program”, czyli krótko o wielu sprawach:

 1. Szkoła prowadzi zarówno klasy wojskowe (mundurowe) jak i cywilne.
 2. Szkoła kończy się maturą i prowadzi jak każda inna klasy z wybranymi rozszerzeniami.
 3. Po szkole, gdy ukończycie klasę pod patronatem MON możliwe jest bezpośrednie „wejście” do wojska – jeśli oczywiście spełnione zostaną warunki zdrowotne i wymóg niekaralności. Te warunki jednak zależą od Was. Dodam, że wszyscy nasi absolwenci, którzy dotychczas wybierali wojsko lub uczelnie wojskowe zostali przyjęci tak gdzie złożyli aplikację.
 4. Gdybyście ukończyli klasę wojskową nieobjętą patronatem MON, zdobyte umiejętności także bardzo ułatwiają drogę do munduru – potwierdziło to wiele lat tradycji w realizacji naszej wojskowej innowacji. Tu podobnie jak wyżej napiszę, że droga do służb mundurowych stoi dla Was otworem. Nie musi to być wojsko, może być Policja czy Straż Graniczna. Nasi absolwenci są we wszystkich mundurowych formacjach.
 5. Po ukończeniu każdej klasy tak cywilnej jak i wojskowej możliwy jest inny wybór niż służby mundurowe. Nikt nie jest zobowiązany do podjęcia studiów związanych z wojskiem.
 6. Szkoła jest bezpłatna. Nie pobieramy żadnego czesnego.
 7. W szkole wszyscy kadeci mieszkają w internacie. A dokładnie w 3 budynkach będących internatami.
 8. W internacie obowiązuje porządek dnia przeniesiony z jednostki, włącznie z pobudką, poranną zaprawą i capstrzykiem.
 9. Opłata za zamieszkanie w internacie w obecnym roku wynosiła 100 złotych miesięcznie. Dodatkowo na początku roku wnosi się jednorazową kaucje na poczet ewentualnych zniszczeń w wysokości 200 złotych.
 10. Na szkolnej stołówce otrzymujecie całodzienne wyżywienia: śniadanie, obiad, kolację. Opłata za te trzy posiłki to 12 złotych za dzień.
 11. Dodatkowo na terenie szkoły – w szkolnej kawiarence – możecie sobie kupić drugie śniadanie, a na terenie każdego budynku internatu działa w pełni wyposażona kuchnia (w sumie trzy, bo jak pisałam wcześniej są trzy budynki internackie). W kuchni są kuchenki z piekarnikami, lodówki, kuchenki mikrofalowe, pralki, żelazka i inne potrzebne przyrządy.
 12. W klasach wojskowych mundury, polary, plecaki i berety za darmo otrzymujecie ze szkoły. Nie płacicie za nie. Dokupujecie własne buty. Można to zrobić na terenie szkoły, bezpośrednio od osoby dostarczającej umundurowanie.
 13. Oddziały przygotowania wojskowego mają ćwiczenia na terenie jednostki z zawodowymi żołnierzami i z oficerem zatrudnionym w szkole na naszym terenie.
 14. Szkoła posiada stajnie i cztery własne konie – opiekują się nimi uczniowie. Na terenie przyszkolnym odbywa się nauka jazdy konnej i istnieje tutaj taki związek z naszymi końmi, że spokojnie możemy to nazwać hipoterapią.
 15. W tym roku do użytku oddana została profesjonalna (za prawie 4 mln zł) strzelnica. Możecie na niej strzelać na odległość do 100 metrów. Drugiej takiej przy szkole długo możecie w Polsce szukać….
 16. Mieszkającym w internacie zapewniamy wyjazdy na basen.
 17. Zapraszamy do nas muzykujących. Na razie posiadamy własną szkolną gitarę i pianino. A próbkę wielkości naszych śpiewających uczniów możecie znaleźć na Facebooku.
 18. Zapraszamy też rysujących, malujących. Właśnie teraz powstają rysunki do naszego pierwszego szkolnego komiksu. Mam nadzieję, że będzie się działo…
 19. Na terenie szkoły bardzo skutecznie działa samorząd szkolny. Z Waszą pomocą może w tym roku uda się uruchomić radiowęzeł.
 20. Na skalę nieporównywalną do innych szkół działa wśród naszych uczniów Klub Honorowego Dawcy Krwi i Dawcy Szpiku. Kilka razy w roku oddajemy wielkie ilości krwi. Naprawdę dużo!!! I to jest mega fajne, bo to właśnie jest jeden z tych kawałków zmieniania tego świata.
 21. W trakcie nauki organizujemy skoki spadochronowe i można zdobyć piękną odznakę skoczka gdy wyskoczy się z samolotu i zobaczy świat z perspektywy ptaka.
 22. Nasi uczniowie twierdzą, że jesteśmy wielką rodziną. To prawda; znamy się; w końcu jest nas około 200 osób, choć ten rok jest trudniejszy, bo nie wszystkich udało się dobrze poznać, nie wszystkimi zaciekawić. Dlatego nie znamy jeszcze wszystkich talentów naszych uczniów, ale pracujemy nad tym i chcemy nadrobić te zaległości. 
 23. I wreszcie jeszcze ostatnia rzecz – w świecie można zrobić wiele dobrego. Można bronić słabszych, strzec pokoju, segregować śmieci, dbać o tę naszą staruszkę Ziemię, kształtować charakter, mieć misję i ją realizować albo się do niej przygotować. Jeśli tak chcesz, jeśli masz w sobie iskrę zrobienia czegoś więcej niż tylko przeżycia własnego życia, to uważaj Twoja MISJA ZACZYNA SIĘ TUTAJ !

Dorota Sokołowska
dyrektor szkoły