wtorek, 18 maj 2021 20:56

Czas decyzji dla ósmoklasistów nadszedł

Od poniedziałku 17 maja można składać wnioski do wybranych szkół ponadpodstawowych. Kandydaci do oddziałów wojskowych mogą to robić przez 2 tygodnie. Zainteresowani klasami bez munduru mają czas na decyzję jeszcze przez 3 tygodnie czerwca.

Czas decyzji dla ósmoklasistów nadszedł

Czy warto wybrać szkołę wojskową? Zależy jaką. Jeśli tylko chodzi się w niej w mundurze, uczestniczy w pewnych lekko wyprofilowanych zajęciach i nie zdobywa kolejnych sprawności to nie warto. Chyba, że to ma być jedynie przygoda. No to jak przygoda, to czemu nie, może się zdarzyć.
Jeśli jednak szkoła nie ma być jedynie zabawą, to warto dokładnie ją sprawdzić.
Nas bardzo licznie sprawdzano w sobotę - 15 maja. Dawno nie widzieliśmy takich tłumów. Czas pandemii odzwyczaił nas od widoku tylu osób naraz. Przyjechali do nas kandydaci wraz z rodzicami z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego czy mazowieckiego. Tak rozbudowana lista i tak nie wyczerpuje wszystkich miejsc, z których zameldowali się uczniowie.
Staraliśmy się pokazać wszystko co mamy, wcale nie kolorując rzeczywistości. Było koło taktyczne i pokaz musztry, konie, samochody militarne, demonstracja ćwiczeń składających się na test sprawnościowy, losowanie upominków wśród obecnych, kawiarenki w salach lekcyjnych i obiad na szkolnej stołówce.
Przyjechali też absolwenci i wraz z uczniami na żywo, i bynajmniej bez jakiegokolwiek scenariusza, opowiadali o szkole wszystkim, którzy chcieli więcej się o niej dowiedzieć.
Ta szkoła to przygoda i konkret. Stwarza bardzo realne szanse, daje możliwości niespotykane w okolicznych klasach mundurowych. Nie ma w Polsce drugiej szkoły istniejącej na zasadach jednostki wojskowej i w dodatku posiadającej własne konie, którymi opiekują się uczniowie. O innych zaletach mówiliśmy na miejscu i wciąż można przeczytać zarówno w opisach jak i w opiniach absolwentów prezentowanych na tej stronie.
Do zainteresowanych nauką bez munduru podczas wirtualnego dnia otwartego bardzo przekonująco mówili absolwenci, zaróno cywilni jak i mundurowi, bo podstawą szkoły jest to co mają wszyscy - cywile i kadeci: wiedza, zainteresowanie, wspomaganie, zrozumienie i troska. Wszystko ponad to, to specjalizacja dla mundurowych.
Wszystkim ósmoklasistom życzymy mądrości, logicznego myślenia i dobrego kojarzenia podczas egzaminów, a potem zapraszamy chętnych. Najpierw z wnioskiem, następnie przyszłych kadetów chętnie spotkamy podczas egzaminu sprawnościowego, który zaplanowaliśmy 12 czerwca, a po zakończeniu szkoły pozostanie całość dopełnić świadectwem i zaświadczeniem z egzaminów.
Do zobaczenia.