wtorek, 24 listopad 2020 10:26

Otwarcie „Hubalówki” w Poświętnym

Otwarcie „Hubalówki” w Poświętnym

W poniedziałek 9 listopada br. delegacja kadetów uczestniczyła w uroczystościach przekazania obiektu pod „Hubalówkę”- oficjalną siedzibę Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala.

Dotychczasowa siedziba Stowarzyszenia znajdowała się w domu płk Mariana Zacha, u którego mieliśmy przyjemność kilkakrotnie gościć w celu wysłuchania gawędy o Hubalu i obejrzenia zgromadzonych pamiątek. Skromną z powodu pandemii uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Państwowego i wciągnięcie flagi na maszt. W uroczystościach uczestniczyli wspierający działalność ułanów parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz. Przekazany obiekt pozwoli na lepszą realizację zadań statutowych Stowarzyszenia i będzie doskonałym miejscem spotkań o charakterze patriotycznym dla okolicznej społeczności. Na okoliczność tego wydarzenia Muzeum Regionalne w Opocznie przygotowało wystawę z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, setnej rocznicy bitwy warszawskiej, a także upamiętnienia osoby majora Henryka Dobrzańskiego, którą można obejrzeć w nowo otwartym obiekcie.