piątek, 16 październik 2020 07:15

Jeździectwo w Lipinach

Jeździectwo w Lipinach

Myśląc o sporcie mamy na myśli aktywność indywidualną lub zespołową. Trzeci rodzaj sportu to taki, który odbywa się z udziałem jednego partnera, z którym nie rywalizujemy, za to jest dla nas wsparciem, a gdy jeszcze dodamy, że chodzi o zwierzę, nikt już nie powinien mieć wątpliwości, że chodzi o jazdę konną.

Kadeci LOKRP w ramach zajęć dodatkowych już od kilku lat mogą uczyć się jeździectwa pod bacznym okiem instruktora. Lekcje jazdy konnej rozpoczyna szkolenie ogólne, które każdy początkujący jeździec musi ukończyć, aby bezpiecznie uczestniczyć w lekcjach. Od roku nasza szkoła dysponuje własnymi końmi, które na co dzień stacjonują w stajni w Lipinach, a okoliczne tereny sprzyjają uprawianiu tej dyscypliny sportowej. Zarówno w pielęgnację, jak i obrządek koni chętnie angażują się sami kadeci. Opieka nad koniem nie należy do najłatwiejszych, gdyż konie to bardzo szlachetne i wrażliwe zwierzęta, należy je dobrze poznać i zrozumieć zanim rozpocznie się przygodę z jeździectwem. Mimo tego chętnych do uprawiania tego sportu wciąż nie brakuje. Dobroczynny wpływ koni na człowieka jest dla nas oczywisty, oprócz oddziaływania na psychikę jazda konna stymuluje niemal wszystkie mięśnie ciała, co skutkuje poprawą sprawności fizycznej. Kadeci uczą się od swoich pupili Barakana, Niko, Polimera, Hardona i Bastyla spokoju, opanowania i cierpliwości. Ten rodzaj aktywności sportowej kształtuje też poczucie odpowiedzialności i rozwija umiejętność współdziałania.