poniedziałek, 05 październik 2020 12:51

Uroczystości w Stefanowie

Uroczystości w Stefanowie

W ubiegłą niedzielę 4 października br. kadeci klas 2a, 2b oraz 2d wraz z panem Pułkownikiem Ryszardem Młodzianowskim oraz wychowawcami uczestniczyli w uroczystościach 76 rocznicy partyzanckiej bitwy pod Stefanowem oraz 68 rocznicy pacyfikacji wsi Stefanów.

Corocznie na polanie w Stefanowie w Lasach Przysuskich, gdzie kiedyś leżała wieś Stefanów zbierają się na mszy polowej parlamentarzyści, lokalne władze i mieszkańcy okolicznych miejscowości, aby uczcić pamięć tych, którzy opierali się totalitarnej władzy. Tegoroczne uroczystości przygotowała Gmina Gielniów i Starostwo Powiatowe w Przysusze. Obchody rozpoczęły się występem chóru parafialnego z Opoczna, który zaprezentował zgromadzonym na uroczystościach repertuar o charakterze patriotycznym. Następnie Mszę świętą w intencji poległych odprawił proboszcz parafii w Gielniowie . Apelem Poległych i Salwą Honorową wszyscy zebrani uczcili pamięć bohaterskich żołnierzy i mieszkańców wsi, którzy drogo zapłacili za swój patriotyzm. Obecnie po wsi Stefanów nie ma już śladu, tylko niewielka tablica przypomina współczesnym o istnieniu miejscowości, a dawną drogę dojazdową do niej porasta dziś wysoki las.