poniedziałek, 29 czerwiec 2020 11:10

KONIEC (ZDALNEJ) NAUKI! CZAS ODPOCZYNKU I MĄDRYCH WYBORÓW, także szkoły

KONIEC (ZDALNEJ) NAUKI! CZAS ODPOCZYNKU I MĄDRYCH WYBORÓW, także szkoły

Pandemia sprawiła, że rok szkolny 2019/2020 był wyjątkowy. Niezwykłe było również jego zakończenie.

Zamiast uroczystej akademii połączonej z wręczaniem nagród i świadectw dla uczniów, w Zespole Szkół im. dr Heleny Spoczyńskiej w Lipinach odbyły się w odstępach czasowych skromne spotkania w gronie maksymalnie jednej klasy. Uczniowie i wychowawcy w ochronnych maseczkach na twarzach i z zachowaniem reżimu sanitarnego podsumowali okres stacjonarnej i zdalnej nauki.„Nie widzieliśmy się przez bardzo długi czas’ - mówili uczniowie, zgodnie przyznając, że „trochę dziwnie było uczyć się w domu” i, że „po bardzo trudnym początku, było lepiej, a potem znów straszne zmęczenie” Spragnionym kontaktu z rówieśnikami trudno było zachować dystans, ale wszyscy bardzo się starali opanować spontaniczne reakcje towarzyszące spotkaniom. Tym razem nie było wielu uścisków, tylko oczy na widok innych iskrzyły radością. Z ust popłynęły słowa wdzięczności dla nauczycieli, gratulacji dla uczniów i ich rodziców, zrobiono pamiątkowe zdjęcia, wręczono kwiaty i słodkości. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i świadectwa z wyróżnieniem. I bardzo osobiste dedykacje od wychowawców na pamiątkowych książkach.

Klasowe spotkania z dyrektorem szkoły Dorotą Sokołowską i wychowawcami, choć kameralne, stanowiły miły element pożegnania przed jakby w tym roku mniej upragnionymi przez uczniów wakacjami.
Kiedy nasi uczniowie wychodzili z cenzurkami, kandydaci do szkoły przychodzili z własnymi, które otrzymali na zakończenie nauki w szkole podstawowej. A na drugi dzień – w sobotę - druga tura spośród kandydatów przystąpiła do egzaminów sprawnościowych. Ze względu na pandemię podzielono ich na mniejsze grupy i zrezygnowano z biegu długiego. Poszło im nieźle, niektórym nawet bardzo dobrze.
Przed nami jeszcze jeden termin testów sprawnościowych, dla tych którzy jeszcze się wahają. Jeszcze mamy dwa tygodnie. A potem, ostatnim aktem tegorocznej rekrutacji będą dni po 19 sierpnia, wtedy już w czwartym i zarazem ostatnim etapie można będzie jeszcze na samej końcówce ubiegać się o przyjęcie do szkoły, o ile będą miejsca. Lepiej więc wybrać wcześniej.
Teraz wszystkim życzymy spokojnego, słonecznego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, a uczniom szkół podstawowych dobrych wyborów.