poniedziałek, 16 grudzień 2019 21:22

Wigilia z Hubalem

Wigilia z Hubalem

Po raz trzynasty w Leśnictwie Bielawy, przy głazie upamiętniającym „Hubalową Wigilię" z 1939 roku, spotkali się uczniowie szkół noszących imię mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala", by kultywować tradycję wigilijną. Te coroczne grudniowe, świąteczne spotkania w leśnej głuszy są już wieloletnią tradycją. 

Zapoczątkował ją Patron szkół w 1939 roku. Uczniowie i leśnicy kontynuują tę tradycję od 2007 roku, kiedy to w rocznicę tamtych wydarzeń został odsłonięty pomnik "Hubalowej Wigilii". Tegoroczna wigilia odbyła się w dniu 06 grudnia i zorganizowana została przez dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” w Radomiu wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Przy obelisku upamiętniającym pobyt mjr Hubala na kolacji wigilijnej w leśniczówce Bielawy wartę zaciągnęli kadeci z naszej szkoły. Klimat świąteczny pod gołym niebem można było poczuć za sprawą wspólnie ubieranej choinki i dzieleniu się opłatkiem, zapalono również znicze i wspólnie zjedzono żołnierski posiłek przy ognisku.
Kolejnym etapem Hubalowej Wigilii była wizyta w szańcu Hubala w Anielinie, miejscu śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego. Przy szańcu złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali wspólnie „Hubalową legendę”. Uroczystość przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze.