czwartek, 07 październik 2021 02:35

"Hej Mazury, jakie wy cudne..."

"Hej Mazury, jakie wy cudne..."

„Hej Mazury, jakie wy cudne …”

 

   W dniach 29 września – 1 października 2021 r. uczniowie klas maturalnych wraz z wychowawcami i Panem Pułkownikiem uczestniczyli w wycieczce programowo – turystycznej, celem której było zwiedzenie wybranych miejsc na Warmii i Mazurach związanych z obronnością naszego kraju.

Pierwszą atrakcją w drodze do zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Sasek Mały było zwiedzanie Warszawy. Przy pięknej jesiennej pogodzie uczniowie odwiedzili cmentarz na Starych Powązkach, następnie przemaszerowali historycznym Traktem Królewskim a  zwiedzanie Stolicy zakończyli krótkim, relaksującym spacerem w Łazienkach Królewskich.

   Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, największego obiektu sakralnego na tamtejszych terenach. Nazwa miejscowości wywodzi się od objawienia się Matki Bożej na pobliskim drzewie lipowym. Wyjątkowym czynią to miejsce organy z ruchomymi figurkami, cieszące ucho pielgrzymów niezwykłym brzmieniem. Ze Świętej Lipki wyruszyliśmy do Gierłoży, miejscowości, w której znajduje się Wilczy Szaniec – siedziba Adolfa Hitlera z okresu II wojny światowej. Z tego miejsca Hitler kierował frontem wschodnim i tutaj podejmował wiele ważnych decyzji. Imponujące są zachowane po dziś dzień środki zabezpieczające bunkier tj. ściany betonowe o grubości 8 metrów. W chwili obecnej można jedynie oglądać ruiny tych obiektów, niemniej jednak stąpanie po ścieżkach, po których przechadzał się kiedyś Führer ze swoim ulubionym psem sprawiło, że mieliśmy wrażenie, że znaleźliśmy się w innej rzeczywistości.

   Trzeciego dnia pobytu na terenach urokliwych Mazur odwiedziliśmy miejsce internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Warmińskim. Na miejscu wysłuchaliśmy z ust tamtejszego księdza historii Kardynała Tysiąclecia oraz dowiedzieliśmy się szczegółowo jak wyglądał jego pobyt w Stoczku. Zwiedziliśmy  celę Kardynała przy klasztorze przy Sanktuarium Matki Bożej Pokoju i obejrzeliśmy liczne pamiątki po Kardynale zgromadzone w tamtejszym muzeum. Następnie udaliśmy się na Grunwald, pod pomnik upamiętniający wielką bitwę z Krzyżakami w 1410 roku. Stamtąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lipin poprzez piękną Puszczę Kampinoską, gdzie zatrzymaliśmy się w miejscowości Palmiry - tutaj w obrębie „warszawskiego pierścienia śmierci” była największa skala egzekucji mieszkańców warszawy i okolicznych miejscowości, w tym osób należących do elit politycznych, naukowych i społecznych. 

  Wyjazd na Warmię i Mazury rozszerzył wiedzę uczniów z zakresu wojskowego, geograficzno -przyrodniczego  i historycznego oraz wzbogacił uczestników duchowo.