poniedziałek, 21 maj 2018 10:27

Święto Kadeta. To HONOR

Z dumą przyznajemy, że jesteśmy jedyną w Polsce szkołą, która nawiązuje do tradycji kadetów nie tylko w nazwie, ale także w sposobie kształcenia i wychowania, dlatego dziś - 21 maja rozpoczęliśmy dzień szczególnie uroczyście. Dziś przecież jest święto kadeta ustanowione przez Józefa Piłsudskiego po słynnej bitwie pod Górą św. Anny w trakcie III powstania śląskiego.

A wszystko rozpoczęło się w połowie XVIII wieku gdy król Stanisław August Poniatowski założył w Warszawie tzw. Szkołę Rycerską czyli Akademię Szlachecką Korpusu Kadetów. Kształciła ona około 200 uczniów (czyli podobnie jak my) i oprócz przedmiotów ogólnokształcących w programie znajdowała się inżynieria wojskowa, fechtunek, strzelanie, jazda konna i języki obce - czyli tak jak u nas.
Kadeci księcia Adama Czartoryskiego (komendanta szkoły) naukę wojskowości rozpoczynali w klasie drugiej, my wszystkie elementy łącznie z jazdą konną realizujemy od klasy pierwszej, a w drugiej rozpoczynamy pilotaż MON, a to oznacza, że znów jesteśmy bardzo podobni do Szkoły Rycerskiej i jej wychowanków, by tylko wspomnieć Tadeusza Kościuszkę.

W II Rzeczypospolitej powrócono do tradycji Akademii Szlacheckiej Korpusu Kadetów i w latach 1918 - 1926 sukcesywnie powoływano do życia kolejne korpusy: w Łobzowie, Lwowie i Rawiczu.
Wspomniana wcześniej bitwa na Górze świętej Anny zapisała się w historii lwowskiego korpusu kadetów. Rozegrała się ona 21 maja właśnie w 1921 roku.
W tym dniu 70 wychowanków wspomnianego Korpusu Kadetów we Lwowie bez rozkazu wsparło walczących powstańców śląskich. Piłsudski najpierw niesubordynację ukarał, a potem walczących odznaczył Virtuti Militari i dzień bitwy wskazał jako Święto Kadeta.

Druga wojna światowa położyła kres korpusom, ale tradycje jako szczególnie cenne wskrzesił w sierpniu 1942 gen. Władysław Anders, tworząc w Palestynie Junacką Szkołę Kadetów. Jej uczniami byli wyłącznie młodzi chłopcy i mężczyźni w wieku od 11 do 17 lat. I tak jak w II RP uczono nie tylko ogólnie, ale również w obszarze wojskowości. W programie była nauka o broni (brytyjskiej i niemieckiej), strzelanie z broni zarówno maszynowej jak i ręcznej, musztra, ćwiczenia fizyczne oraz taktyczne w terenie, terenoznawstwo i walka wręcz.
Po przeprowadzce do Anglii i zdaniu ostatniej matury w 1948 roku szkoła przestała istnieć.

W obecnym roku mija 253 lata od utworzenia kadetów Czartoryskiego, a jednocześnie 100 lat od rozpoczęcia działalności Korpusu Kadetów II Rzeczypospolitej i 70 lat od zamknięcia Junackiej Szkoły Kadetów gen. Andersa oraz 5 lat istnienia naszej szkoły, dlatego początek dnia u nas szkole był wyjątkowo uroczysty.
A potem mniej oficjalnie świętowaliśmy bez ocen niedostatecznych, a zamiast tradycyjnych słodyczy były lody w ten ważny dzień.
I wszędzie rozbrzmiewało hasło Korpusu Kadetów - Pamiętaj, żeś miał honor być kadetem!. Parafrazowane dziś u nas - "Pamiętaj, że MASZ HONOR BYĆ KADETEM !" 

Galeria zdjęć:

Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta
Święto kadeta
Święto kadeta Święto kadeta