poniedziałek, 12 luty 2018 10:56

Nieuzbrojeni, ale wygrali

W ostatnią sobotę wcieliliśmy się w powstańców styczniowych toczących bój z Kozakami pod Ossą. Ta bitwa w przeciwieństwie do wielu innych podczas tamtego zrywu sprzed 155 lat okazała się zwycięska, choć ani siły ani początkowe zaskoczenie tego nie zapowiadały.

Powstańcami dowodził Ludwik Żychliński a oddziałem wojsk rosyjskich majora Szukalski.Polscy powstańcy w sile 200 żuawów, 300 strzelców, 600 kosynierów i 200 ludzi bez dostatecznego uzbrojenia oraz 50 koni założyli obóz w Ossie i rozpoczęli przeprowadzanie ćwiczeń. O godzinie 6 wieczorem zostali zaatakowani przez kolumnę rosyjską w sile 2 rot piechoty i sotni kozaków.

Pierwszy impet ataku powstrzymali rozłożeni tyralierą żuawi. Przegrupowujące się do przypuszczenia kolejnego ataku wojska rosyjskie zaatakowali z obu skrzydeł kosynierzy wsparci przez strzelców. Chaos w szeregach moskiewskich spotęgowało uderzenie kawalerii Grabowskiego.

Uchodzący w kierunku Nowego Miasta Rosjanie pozostawili na polu bitwy 28 zabitych, powstańcy wzięli 5 jeńców w tym jednego oficera. Straty polskie wyniosły 4 zabitych i 16 rannych.Tę inscenizację odegraliśmy wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi. Pogoda była mało zimowa, co tylko przybliżało do prawdy historycznej, bo odtwarzana bitwa rozegrała się w lipcu, a my tradycyjnie upamiętniamy bohaterskie walki nieuzbrojonych, ale zdeterminowanych Polaków na przełomie stycznia i lutego.

W tym roku byliśmy powstańcami, walczyliśmy, choć nie bardzo było czym i wygraliśmy, a całość pasjonująco relacjonował wójt gminy Odrzywół.- Marian Kmieciak. Po trudach była grochówka, a początek to  wspominanie bohaterstwa, apel poległych,, hymn i flaga na maszt ponad polem bitwy - na górze św.Marii Magdaleny.

Galeria:

Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja
Inscenizacja
Inscenizacja Inscenizacja