piątek, 02 luty 2018 07:57

Razem z MON

Minęło pięć miesięcy od czasu rozpoczęcia pilotażu Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym uczestniczy nasza szkoła.
Na mocy podpisanego w grudniu minionego roku porozumienia między powiatem przysuskim a MON, w sposób materialny została wzbogacona baza szkoły, wykorzystywana do szkolenia uczniów, tworzących certyfikowane piony klas mundurowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Saperki, hełmy, busole, okulary ochronne, opaski uciskowe, kamizelki czy gumowe „kałasznikowy” do walki wręcz znajdują się teraz w naszym magazynie i służyć mają rozwijaniu umiejętności uczniowskich.

Pierwsza edycja pilotażu przewidziana została na półtora roku i jest dedykowana uczniom tegorocznych klas drugich. Po zakończeniu cyklu kadeci mogą wybrać przysięgę wojskową lub wyższą uczelnię, Pierwsza ścieżka otwiera się po zdaniu egzaminu praktycznego i po poligonie, druga dzięki dodatkowym preferencyjnym punktom na wojskowych wyższych uczelniach. Takie są założenia.
Obecnie uczniowie wyposażeni w w sprzęt, zmieniwszy berety z zielonych na granatowe i ubierając nowe mundury - kamuflaż 2010, które zastąpiły używane przez nas WZ 93, raz w miesiącu dzień spędzają w 25 Batalionie Powietrznym w Tomaszowie Mazowieckim lub żołnierze z tej jednostki szkolą naszych uczniów na miejscu w Lipinach.

Przed nimi jeszcze tygodniowy obóz w maju tego roku i jak się to dziej od września w każdym tygodniu realizacja przedmiotu - edukacja wojskowa.
Dla wzmocnienia efektu wyszkolenia nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem proobronnym FIA - pierwsza wizyta już za nami, obecnie trwa układanie harmonogramu spotkań i szkoleń.

Zaplanowane przedsięwzięcie wymaga determinacji, ale i cieszy, szczególnie gdy mierzy się nowy mundur…

Galeria zdjęć:

Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON
Razem z MON
Razem z MON Razem z MON