wtorek, 04 grudzień 2018 18:56

Zwiedzamy Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu

W ramach projektu „Podniesienie kompetencji kluczowych uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach” dofinansowanego w ramach RPOWM 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFS, w dniach 28-29 listopada z grupą uczniów Liceum Kadetów udaliśmy się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Najważniejszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki. Ogromne wrażenie zrobił na mnie sprzęt będący na wyposażeniu uczelni. Każdy uczestnik mógł się sprawdzić jako kierowca Rosomaka na symulatorze „Jaskier”. Znajdujący się na wyposażeniu Katedry Logistyki symulator umożliwia efektywne i realistyczne szkolenie kierowców oraz doskonalenie techniki jazdy w różnych warunkach. Urządzenie stanowi wierną kopię przedziału kierowcy KTO Rosomak pozwalając kształtować prawidłowe nawyki oraz zachowania.

Posiadana przez Uczelnię najbardziej rozbudowana wersja urządzenia, w której kabina symulatora zamontowana jest na ruchomej platformie wiernie symuluje ruchy pojazdu podczas jazdy w różnych warunkach terenowych.

Mieliśmy również możliwość dokładnego przyjrzenia się strzelnicy o nazwie „Śnieżnik”. ŚNIEŻNIK jest to zaawansowany system szkolno-treningowy zaprojektowany do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do strzelań amunicją bojową na „otwartych” strzelnicach do tarcz i figur bojowych, wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkryty), porach doby, warunkach atmosferycznych (mgła, śnieg, deszcz, wiatr),  współdziałania w walce przy zastosowaniu różnych rodzajów broni i formacji,  reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych.

Uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Podchorążego na Placu Wolności, które w tym roku miały szczególną oprawę, ponieważ Akademia otrzymała nowy sztandar.

Po zakończeniu uroczystości związanych z wręczeniem sztandaru, rozpoczęły się obchody Dnia Podchorążego, podczas których oprócz symbolicznego przekazania władzy podchorążym, defilady pododdziałów, w której braliśmy udział oraz zapalenia zniczy przy pomniku Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej, zainscenizowano również przebieg Nocy Listopadowej.

Znaleźliśmy czas na krótki spacer po mieście. Podziwialiśmy Ostrów Tumski, słynne wrocławskie krasnale oraz Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku i Placu Solnym.

Jeśli Wrocław to nie mogło zabraknąć Panoramy Racławickiej. Było to naprawdę niesamowite wrażenie, wydawało się, że wchodzę do obrazu i uczestniczę w bitwie.

Odwiedzając wrocławskie oceanarium, mogliśmy się poczuć jak na dalekiej podróży po Afryce. Doskonale przemyślana koncepcja Afrykarium umożliwia bowiem zaprezentowanie w jednym miejscu atrakcji w postaci aż pięciu różnych ekosystemów Czarnego Ląd: Morze Czarne, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo.

Kolejny punkt to Hala Stulecia unikatowe miejsce na mapie Polski, gdzie historia w pełni współgra ze współczesnością, która została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu.

Wycieczkę do Wrocławia zapamiętam jako jeden z najlepszych moich wyjazdów. Bardzo chcę jeszcze raz zobaczyć Rynek i Panoramę Racławicką. Mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

Julia Strączyńska

Galeria zdjęć:

AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL
AWL
AWL AWL